گزارشی از وضعیت فرآورده های آرایشی و بهداشتی قاچاق در خوزستان

 
 
گزارشگر: حسین عبدالعزیزی
در حال حاضر بر اساس اعلام گزارش بازدیدها و نظارت های مستمر مسوولان مبارزه با قاچاق در سطح عرضه، بیش از 30 درصد فرآورده های آرایشی و بهداشتی تقلبی است و تولیدکنندگان این فرآورده ها به شکل  حرفه‌ای‌ و با ترفندهای مختلف، با استفاده از مواد اولیه نامرغوب یا غیرمجاز اقدام به تولید این فرآورده ها کرده و به بازار عرضه می کنند که افراد در صورت مصرف این فرآورده ها با مشکلات پوستی زیادی مواجه می شوند که متاسفانه درمان این مشکلات علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت باعث آزار روحی و جسمی  شخص مصرف کننده خواهد شد.
بر اساس این گزارش مهمترین دلیل استفاده  از این محصولات، این است که  مصرف کننده یا مشتری به هنگام خرید این فرآورده ها، از کیفیت و مواد اصلی ساخت آنها اطلاعی ندارد.
فرآورده های آرایشی و بهداشتی غیر مجاز و قاچاق  از طریق مبادی غیرقانونی و بدون نظارت های لازم وارد کشور می شوند.
مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان این مطلب  اظهار می دارد: استفاده کنندگان این نوع فرآورده ها باید این  خطرات را  جدی بگیرند، زیرا این محصولات آرایشی نه تنها ترکیبات آنها نامعلوم است، بلکه آلودگی های زیادی در آنها مشاهده شده است که خطرات زیادی از قبیل حساسیت پوستی، کچلی، آکنه شدید و صدمات کبدی جبران ناپذیری در بدن مصرف کننده ایجاد می کند. 
سیمین فقهی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود بیش از 800 ترکیب شیمیای دارای سمیت عصبی در مواد آرایشی و عطرهای صنعتی و استفاده مداوم از اینگونه  لوازم آرایشی موجب جذب سالانه دو کیلو و 500 گرم مواد شیمیایی به بدن می‌شود که سلامتی مصرف کننده را تهدید می کند.
وی با بیان اینکه تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از مواد آرایشی قاچاق و تقلبی باعث افزایش رشد سلول‌های  سرطانی می شود، تاکید کرد: ترکیب شیمیایی استفاده شده در اینگونه مواد مانند مواد محافظ از جمله مواد پارابن‌ها و فتالات‌ها ارتباطی مستقیم با رشد تومورهای سرطان به ویژه تومورهای سرطان سینه دارند.
مدیر نظارت بر موادغذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به اینکه آزمایش روی محصولات 33 شرکت تجاری تولید کنندة رژ لب نشان داد که 61 درصد از این محصولات میزان بالایی سرب دارند تصریح کرد: سرب ماده‌ای سمی است که مهم‌ترین اثرش را بر سامانه اعصاب می‌گذارد و  آلودگی آن در دراز مدت، سبب کاهش یادگیری، دشواری در زبان آموزی و ایجاد اختلالات رفتاری در افراد می‌شود.
فقهی با اشاره به این که زنان باردار و کودکان از آسیب پذیرترین گروه‌ها در برابر آلودگی با سرب به ‌‌شمار می روند خاطرنشان کرد: این ماده به راحتی از جفت عبورکرده، وارد مغز جنین می‌شود و از رشد و تکامل طبیعی آن جلوگیری می‌کند.
 
 
 دکتر ظاهری کارشناس گروه آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در این زمینه اظهار می دارد: اغلب مصرف کنندگان فرآورده های آرایشی و بهداشتی زنان هستند که علت آن نیز گرایش به زیبایی در این قشر است که یک امر طببعی است، و به همین دلیل از محصولات آرایشی و بهداشتی به حجم زیاد به صورت روزانه استفاده می کنند.
دکتر ظاهری در این باره تصریح کرد: اگر هم فرآورده های آرایشی و بهداشتی قاچاق هم نباشند باز هم مصرف بی رویه آنها باعث بروز عوارضی همچون تغییرPH  پوست و بسته شدن منافذ آن می شود که در صورت استفاده مداوم با حجم زیاد از این فرآروده های آرایشی باعث ایجاد عفونت پوستی جبران ناپذیری در بدن می شود.
وی با بیان اینکه امروزه استفاده از فرآورده های آرایشی و بهداشتی در میان آقایان نیز رواج زیادی یافته است افزود: استفاده از رنگ مو، کرم های پوستی و آفتر شیو( AFTERSHIV ) به صورت مداوم و با حجم زیاد در آقایان نیز باعث ایجاد بیماری های پوستی بسیاری شده است که اغلب برای درمان این بیماری ها هزینه های زیادی به خانواده ها تحمیل می شود.
دکتر ظاهری تاکید می کند: بعضی مواد آرایشی دارای مقادیری مواد روغنی غیر مجاز هستند که باعث بروز آکنه در پوست‌های مستعد می‌شوند. این مواد روغنی در لوازم آرایشی غیر استاندارد به میزان بسیار بالاتری وجود دارد، ‌به همین دلیل ایجاد جوش‌های سر سیاه و آکنه از عوارض ‌استفاده از لوازم ‌آرایشی غیر مجاز و قاچاق است.
این مقام مسوول تصریح می کند: برخی از بیماران در اثر استفاده از مواد غیر مجاز و قاچاق  دچار عدم تحمل به مواد آرایشی شبیه آن نیز می‌شوند و به دنبال مصرف هرگونه ماده آرایشی احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنند، عدم تحمل نسبت به مواد آرایشی کمیاب است ولی در صورتی که ایجاد شود، می‌تواند بسیار ناراحت‌ کننده باشد.
در ادامه گزارش به سراغ دکتر رضا یعقوبی متخصص پوست در اهواز  رفتم، وی  در پاسخ به سوالم که توصیه شما به مصرف کنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی چیست گفت: اگر چنانچه کرمی به ویژه سایه چشم و یا هر نوع لوازم آرایشی دیگری به درستی انتخاب نشود، می تواند یک واکنش آلرژیک( حساسیت زا) همراه با سوزش، خارش و التهاب شدید که حتی باعث بسته شدن چشم نیز شود. اتفاق بیفتد.
وی تصریح می کند: مراجعه کنندگان می گویند در ماهواره و یا اینترنت چنین کرمی را توصیه کرده اند که اینجانب به عنوان متخصص پوست به مصرف کنندگان می گویم که چنین توصیه هایی اصلا صحیح نیست و فقط جنبه تبلیغاتی دارد و ما همواره شاهد عوارض و عفونت های مختلف پوستی در بین مصرف کنندگان لوازم آرایشی هستیم که  متاسفانه تحت تاثیر تبلیغات ماهواره ای و اینترنتی این لوازم آرایشی را مصرف کرده اند.
با (اکرم-ج) دختر 26 ساله اهوازی در هنگام مراجعه به دکتر متخصص پوست در یکی از بیمارستان اهواز برخورد کردم وی که قربانی فرآورده آرایشی قاچاق شده بود  و از ناحیه صورت کاملا دچار آسیب دیده بود در پاسخ به این سوالم که علت اینکه پوست صورت شما دچار این عارضه شده چیست؟ گفت: من حدودا سه سال پیش از یکی از دستفروشان فرآورده های آرایشی و بهداشتی در بازار محل سکونت خودم کرم مرطوب کننده برای صورتم خریدم که پس از استفاده چند بار از این کرم ناگهان احساس سوزش عجیبی در صورتم شدم ابتدا زیاد جدی نگرفتم تا سوزش صورتم بیشتر و بیشتر شد، در این هنگام به متخصص پوست مراجعه کردم که پزشک متخصص پوست با مشاهده پوست صورتم به من گفت کرمی که برای پوست صورتم استفاده کرده ام تقلبی است و ترکیبات آن باعث چنین تغییراتی در آن شده است.
این دختر جوان با حالت بعض و انده در حالی که اشکهایش دور چشمش حلقه بسته بود با حالتی آه گونه گفت: من چند بار جراحی پلاستیک روی صورتم انجام دادم و بیش از 40 میلیون تومان خرج کردم ولی هنوز پوست صورتم به حالت اولش هم نیست.
وی از مسوولان می خواهد که تدابیری جدی بیاندیشند و جلوی فرآورده های آرایشی قاچاق را بگیرند تا اکرم های دیگری به این عارضه دچار نشوند.
شایان ذکر است که فرآورده های آرایشی و بهداشتی قاچاق نه تنها باعث وارد کردن هزینه های گزاف به خانواده ها می شود بلکه این  فرآورده های آرایشی تقلبی و قاچاق  به مرور زمان باعث از بین رفتن طراوت و زیبایی مصرف کنندگان که بیشتر آنان زنان و دختران جوان است خواهد شد.
مرضیه مساح کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفی فرآورده های آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم ضمن هشدار به مصرف کنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در زمینه طریقه استفاده صحیح از فرآورده های آرایشی و بهداشتی می گوید: یک سری از فرآورده های آرایشی و بهداشتی که حتی اگر هم جز مارک های معروف بازار هستند در صورت استفاده طولانی مدت باعث عوارض شدیدی در بدن مصرف کننده می شوند.
وی اختلالات در سیستم عصبی، اختلالات سوء در جنین مادر باردار و همچنین باعث ایجاد اختلالات  پرخاشگری و کاهش بهره هوشی را از مهمترین عوارض استفاده طولانی مدت از لوازم آرایشی و بهداشتی عنوان کرد.
پس از گفتگو با خانم مساح کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفی فرآورده های آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز دوباره به سراغ خانم مهندس سیمین فقهی مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی این دانشگاه رفتم و راه های تشخیص لوازم آرایشی تقلبی و غیر تقلبی را از او سوال کردم، وی در پاسخ به سوالم گفت:  توصیه ما به مصرف کنندگان این است که فقط از لوازم آرایشی و بهداشتی که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند و دارای مشخصات مربوط به نام محصول، نام تجاری محصول، کشور تولیدکننده، موسسه تولیدکننده، شرکت واردکننده، تاریخ تولید و انقضا بر روی برچسب فارسی آن هستند، استفاده کنند و لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیاز خود را از ‌مکان‌های مطمئن خریداری کنند.
وی تاکید کرد:  با توجه به بازرسی و نظارت های مستمر که از سال 87 شروع و تاکنون ادامه دارد میزان عرضه این محصولات  توسط مراکز پخش و فروش از 100 درصد در سال 87 به 30 درصد در  سال 89  کاهش یافته است، لذا احتمال عرضه بیشتر  مواد آرایشی تقلبی به صورت دستفروشی وجود دارد که مدیریت جمع آوری آنها نیاز به هماهنگی بین بخشی داشته و زمان بر است، بنابراین بهترین روش این است که با اطلاع رسانی و آموزش عمومی به مردم این ‌آگاهی داده شود که از این لوازم آرایشی فاقد مجوز از وزارت بهداشت استفاده ‌نکنند.
در پایان این گزارش به این نتیجه می رسم که از مسوولان امر این انتظار می رود که به مقوله فرهنگ سازی، اطلاع رسانی عمومی و گسترده در این زمینه تلاش بیشتری کنند و جای شکی نیست که نقش رسانه ها به ویژه صدا و سیما در این میان از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

گروه خبری مدرن فا:حسین عبدالعزیزی

Modern FA Connecting Every Nations

نظر فراموش نشه دوست عزیز!!!

نظرسنجی+جایزه مدرن فا(فرصت را از دست ندهید!!!)

دانلود ترانه سرچشمه(the source) از سامی یوسف(کلیک کنید!!!)

/ 0 نظر / 6 بازدید