هشدار! وضعیت شاخص های نسخه نویسی در خوزستان مطلوب نیست

 

مدیرمسئول محترم خبرگزاری، روزنامه، هفته نامه و سرپرستی

احتراما ضمن تشکر از همکاریهای ارزشمند جنابعالی نسبت به درج خبر زیر همکاری لازم را مبذول بفرمایید.
هشدار! وضعیت شاخص های نسخه نویسی در خوزستان مطلوب نیست
مصرف دارو در سال های گذشته یازده و نیم در صد رشد داشته است که این امر باعث افزایش ایجاد عوارض جانبی، تداخلات دارویی، رکود اقتصاد دارویی در کشور، هدر رفت یارانه داروها و بروز مقاومت به برخی داروها به ویژه آنتی بیوتیک ها می شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دکتر سید محمد تقی منصوری مدیر دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی این دانشگاه با اعلام این خبر گفت: در کشور ما نرخ متوسط رشد جمعیت  طی سالهای گذشته حدود یک و نیم درصد بوده است و این در حالی است که مصرف  دارو  بیش  از یازده و نیم درصد افزایش را نشان می دهد.
 وی با بیان  اینکه تجویز دارو برای بیمار تحت تاثیر عوامل متعددی همچون  پزشک ، ارتباطات متقابل پزشک، داروساز و بیمار، بستر اجتماعی حاکم بر محیط و منطقه، قیمت دارو و شرایط اقتصادی بیمار و قوانین بیمه ها قرار دارد، افزود: درسال 89  از مجموع  بیش از نه میلیون نسخه بررسی شده درخوزستان، میانگین اقلام دارویی در یک نسخه، بیماران دریافت کننده داروی تزریقی،  بیماران دریافت کننده داروی آنتی میکروبیال، بیماران دریافت کننده داروی کورتون  و نسخه های  دارای بیش از چهار قلم دارو به ترتیب 32،53،53،3 و  21 درصد بوده که آمار مطلوبی نیست و متاسفانه  آنچه در مقایسه شاخص های نسخه نویسی استان با دیگر استانها قابل مشاهده است  قرارگیری استان در رتبه های آخر در هر چهار شاخص مورد نظر است.
منصوری با اشاره به اینکه شهرستان های استان به ترتیب بهبهان، رامهرمز و آبادان، مطلوبترین وضعیت را دارند، تصریح کرد: شهرستان های ایذه، بندرامام، لالی، باغملک و شوش به ترتیب در جایگاه 18 تا22 دراستان قرار دارند.
مدیر دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با بیان اینکه  جایگاه اهواز در زمینه مصرف دارو در مقام ششم قرار دارد خاطرنشان کرد: حتی شهرستان هایی که وضعیت مطلوبتری در استان دارند نیز فاصله قابل ملاحضه ای با استان هایی که مطلوبترین وضعیت را در کشور دارا هستند دارند.
منصوری افزود: معاونت غذا و دارو به عنوان متولی امر، در نظر دارد طبق برنامه راهبردی تعریف شده طی یک برنامه سه ساله با بهره گیری از فعالیت هایی همچون بررسی و پایش نسخه پزشکان، ارتقاء برنامه های مرتبط با آموزش گروه های پزشکی، آموزش عمومی و ارتقا ارائه خدمات دارویی در داروخانه ها از طریق همکاری با سازمان های درگیر در این امر، چهار شاخص مزبور را به نحو مطلوبی  بهبود بخشد .
این مقام مسوول افزود: شاخص های نسخه نویسی از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تعیین شده و این شاخص ها برگرفته از شاخص های سازمان جهانی بهداشت است که شامل میانگین اقلام دارویی در یک نسخه، درصد بیماران دریافت کننده داروی تزریقی، آنتی میکروبیال و کورتیکوستروئید است.
 
حمیدرضا قاسمی
 مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو
گروه خبری مدرن فا : حسین عبدالعزیزی
Modern FA Connecting Every Nations
نظر فراموش نشه دوست عزیز!!!
/ 0 نظر / 3 بازدید