گزارشی از قاچاق دارو در خوزستان

 
 
گزارشگر : حسین عبدالعزیزی
کالاهای زیادی از مرزهای کشور به داخل و خارج قاچاق می‌شوند، اما قاچاق دارو از دو حیث قابل اهمیت است، نکته متفاوت در قاچاق دارو نسبت به بقیه کالاها، قاچاق دو طرفه دارو است به‌ طوریکه هم قاچاق داروی خارجی به داخل وجود دارد و هم قاچاق داروی تولید داخل به خارج از کشور، نکته دوم اینکه دارو با جان مردم سر و کار دارد در حالیکه اهمیت بقیه کالاها از این حیث نسبت به دارو قابل قیاس نیست، بدین ترتیب دارو با توجه به اهمیتی که در سلامت مردم دارد و هم به سبب قاچاق دو طرفه آن از اهمیتی بیش از سایر کالاها برخوردار است.
بر اساس این گزارش، مهم‌ترین دلیل قاچاق دارو به خارج، وجود اختلاف بین قیمت دارو در بازار داخلی و بازارهای خارجی به ویژه کشورهای همسایه است.
بیشتر داروهای قاچاق ازکشورهای  پاکستان، امارات و عراق به استان خوزستان وارد می‌شود.
معاون غذا و داروی  دانشگاه علوم پزشکی اهواز، با اعلام این خبر گفت: نوع داروی قاچاق در هر کشور متناسب با الگوی بیماری‌های موجود در آن کشور است و در ایران به دلیل جوان بودن جمعیت، داروهایی مانند روان‌گردان‌ها و داروهای سقط جنین مشتری بیشتری دارند.
دکتر بهزاد شریف مخمل زاده افزود: آمار بالای سکته قلبی در کشور و گران بودن داروهای قلبی و عروقی از دلایل قاچاق داروهای قلبی و عروقی است.
وی گفت: بی‌اطلاعی مردم از عوارض ناشی از مصرف داروی قاچاق و در برخی موارد نیز گرانی داروهای موجود در کشور موجب شده داروهایی مانند پلاویکس، دیکلوفناک، ترامادول، داروهای قلبی و عروقی، روان‌گردان‌ها و داروهای سقط جنین در صدر داروهای قاچاق در خوزستان قرار گیرند.
مخمل زاده تصریح کرد: مهمترین علت قاچاق دارو در کشور و استان خوزستان بی‌اطلاعی بیماران نسبت به عوارض سوء ناشی از مصرف داروی قاچاق است.
وی گفت: گرانی دارو در کشور نیز در بعضی موارد می‌تواند منجر به گرایش بیماران به تهیه داروی قاچاق شود. به عنوان مثال داروی پلاویکس که برای بیماران قلبی و عروقی تجویز می‌شود به قیمت هر عدد بیش از 1500 تومان به فروش می‌رسد و یک بیمار قلبی و عروقی برای تکمیل دوره درمان خود مجبور است حدود 100 عدد از این قرص را مصرف کند و مسلما متحمل هزینه گزافی خواهد شد.

این مقام مسوول اظهار داشت: زمانی که بیمار با نوع قاچاق داروی پلاویکس با یک‌دهم قیمت مواجه شود و از عوارض سوء داروی قاچاق نیز آگاهی نداشته باشد به سمت خرید داروی قاچاق متمایل می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشترین داروی قاچاق از کشورهای پاکستان و عراق به خوزستان وارد می‌شود و داروهای مسکن و مخدر بیشترین سهم را در داروهای قاچاق به خوزستان دارند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تاکید کرد: داروهای مسکن، داروهای قلبی و عروقی مانند پلاویکس، دیکلوفناک، ترامادول، داروهای روان‌گردان و داروهای سقط جنین بیش از دیگر داروها به خوزستان قاچاق می‌شوند.
وی بیان کرد: مهمترین تهدید داروهای قاچاق، تهدید سلامت بیماران است، زیرا بیشتر داروهای قاچاق به صورت تقلبی تهیه شده وماده موثر بسیار اندکی دارند. در بیشتر داروهای قاچاق به جای ماده موثر مسکن، از مواد مخدر استفاده می‌شود و فرد پس از مصرف احساس می‌کند آن دارو تاثیر بیشتری نسبت به مسکن‌های داخلی دارد.
مخمل زاده اضافه کرد: تهیه‌کنندگان و توزیع‌کنندگان داروی قاچاق برای افزایش حجم دارو، موادی غیرقانونی مانند مواد مخدر را به دارو اضافه می‌کنند و دارو در دید بیمار حجیم به نظر می‌رسد.
وی گفت: پس از قاچاق اسلحه، تجارت غیرقانونی دارو در سراسر دنیا به عنوان تجارتی پر سود مطرح است و هیچ‌گاه نمی‌توان همه منافذ ورودی داروی قاچاق به کشور را بست، بلکه می‌توان با اطلاع‌رسانی به موقع و افزایش آگاهی مردم نسبت به عوارض سوء مصرف داروی قاچاق، مانع خرید داروی قاچاق از سوی بیماران شد.
مخمل زاده  افزود: بیماران تصور می‌کنند منع مصرف داروهای قاچاق تنها به دلیل نداشتن مجوز است در حالی که نکته مهم، آثار سوء مصرف داروی تقلبی است.
این مقام مسوول تصریح کرد: برای پیشگیری از قاچاق دارو ابتدا باید به مسایل فرهنگی و اطلاع‌رسانی به مردم توجه کرد و پس از آن با اعمال زور از طریق پلیس عمل کرد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، خاطرنشان کرد: برچسب فارسی موجود بر روی داروها، بهترین نشانه برای تشخیص داروی مجوزدار از داروی قاچاق است. تنها داروهای مورد تایید وزارت بهداشت و درمان دارای برچسب فارسی هستند.
مخمل زاده  تاکید کرد: داروسازان فعال در داروخانه‌ها نیز افراد تایید صلاحیت شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت هستند و در صورت شک داشتن در مصرف نوع خاصی از دارو می‌توان از این مراجع کمک گرفت.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز،  درباره تفاوت کیفیت داروی داخلی و خارجی، بیان کرد: نمی‌توان منکر تفاوت کیفیت در بعضی موارد شد، ولی این تفاوت بر روی قاچاق دارو تاثیری ندارد. چه بسا در برخی موارد داروی داخلی دارای کیفیت مناسب‌تری نسبت به نوع قاچاق است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار داشت: قیمت دارو در کشور در مقایسه با کشورهای دیگر ارزان است. تنها برخی داروهای خاص مانند داروهای قلبی و عروقی گران هستند که در آن موارد بیمار ممکن است داروی قاچاق تهیه کند.
مخمل زاده اضافه کرد: برای داروهای خاص مانند ترامادول نیز تنها در داروخانه‌های بخش بستری بیمارستان‌ها و برخی از داروخانه های منتخب معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اهواز  اجازه توزیع وجود دارد. در صورت مشاهده هر گونه توزیع این دارو در داروخانه‌های استان خوزستان و یا شرکت‌های دارویی، با توزیع‌کنندگان برخورد قاطع خواهد شد.
مدیر نظارت بر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در این باره به خبرنگارمان گفت: رو آوردن مردم خوزستان به خرید دارو از مراکزی به غیر از داروخانه‌ها و افزایش این مراکز نگران کننده است.
به گفته دکتر حسین برزگر قیمت بسیاری از داروهای خارجی به دلیل رقابتی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد کرده و تسهیلاتی که به این بخش اعطا کرده، کاهش یافته است.
دکتر پیمان زنگنه مدیر شرکت توزیع دارو پخش اهواز هم در زمینه قاچاق دارو گفت: قاچاقچیان دارو اقلام قاچاقی را در برخی داروخانه‌ها، بوتیک‌ها، سوپرمارکت‌ها، کیوسک‌ها، کتابفروشی‌ها، مغازه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی و برخی باشگاه‌های ورزشی استان  به فروش می‌رسانند و متاسفانه هیچ راهکار قانونی برای برخورد با آنان وجود ندارد.
وی با بیان اینکه قاچاق دارو باعث سلب اعتماد مردم از شرکت های پخش دارو شده است تصریح کرد: یکی از مهمترین علت های این امر عدم تشخیص مردم از داروی اصل از داروی تقلبی است که در این زمینه باید متولیان امر ضمن آموزش صحیح به مردم،  به صورت گسترده اطلاع رسانی کنند.
دکتر زنگنه با اشاره به اینکه قاچاق دارو باعث رکود اقتصادی در کشور و به ویژه در استان می شود تاکید کرد: مسئولان امر باید از ورود قاچاق به داخل کشور و به ویژه در استان جلوگیری کنند و با توزیع کنندگان داروی قاچاق به شدت برخورد کنند تا علاوه بر تامین سلامتی مردم اقتصاد کشور نیز با مشکل مواجه نشود.
مرکز ثبت و بررسی عوارض ناخواسته داروها(ADR) نیز در این زمینه به تازگی گزارشی مبنی بر بروز آبسه در محل تزریق عضلانی آمپول متیل پردنیزولون استات با مندرجات شرکت( (Sai Parenterals Pvt.Ltd کشور انگلستان در تعدادی از بیماران دریافت کرده است که پس از بررسی های صورت گرفته مشخص شد که فرآورده مذکور علاوه بر تقلبی، قاچاق بوده و مجوز توزیع و مصرف نداشته است
دکتر سید محمد تقی منصوری مدیر دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نیز در گفتگو با خبرنگار ما ضمن هشدار به مصرف کنندگان داروهای قاچاق تصریح کرد: شایعترین علت بروز مسمومیت در جهان، مصرف داروها به ویژه داروهای قاچاق بیش از مقادیر درمانی است و به همین دلیل بیشترین عامل مسمومیتهای داروئی، مسمومیت های  ناشی از مصرف بیش از حد دارو ها گزارش شده است.
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، افزود: بروز مسمومیت توسط برخی از داروهای قاچاق  هرچند ممکن است باعث مرگ نشود ولی می توانند باعث ایجاد صدمات دائمی به کبد و کلیه فرد مسموم خواهد شد.
با (فردین- ا) جوان 30 ساله اهوازی آشنا شدم که وی یکسال پیش برای درمان به پزشک مراجعه کرده که مطابق معمول  و با تشخیص پزشک نسخه دارو  برای او تجویز می شود.
فردین می گوید من همه داروخانه های اهواز را دنبال دارو گشتم ولی متاسفانه داروی من در داروخانه ها نبود و به همین دلیل تصمیم گرفتم از طریق دوست و آشنا دارو را از واسطه به صورت  غیر مجاز و آنهم  با هزینه بالا تهیه کنم که پس از تزریق متوجه ورم در عضله دستم شدم، به سرعت به پزشک خودم مراجعه کردم و  پزشک نیز پس از معاینه به من گفت باید سریعا آزمایش بدم که علت آنرا متوجه شود که با آزمایش متوجه شد که داروی که خریده بودم تقلبی است و این عارضه دردناک برایم پیش اومده و پس از گذشت یکسال است و آنهم با پرداخت هزینه بیش از 4 میلیون تومان تازه بهبودی خود را یافتم.
ویدر پاسخ به این سوال که چطوری متوجه شدی که دارو تقلبی است مگر آن را استفاده نکردی، گفت: من چند آمپول دیگر نیز از این داروها را در منزل داشتم که تعدادی را برای معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز بردم و آنها نیز با آزمایش آن متوجه شدندکه این داروها تقلبی است و این قضیه را به شدت پیگیری کردند و من نیز از آنها تشکر می کنم.
با کمی تامل درمی یابم که فردین تنها قربانی این داروهای قاچاق نیست بلکه کسانی هستند که بر اثر استفاده از این داروها حتی جان خود را نیز از دست داده اند.  
در ادامه گزارش دوباره به سراغ دکتر برزگر رفتم و با دکتر صحبت کردم و راهکار های جلوگیری از قاچاق دارو را از او جویا شدم و او با روی گشاده و لحنی متین به سوال پاسخ گفت: اوگفت به منظور افزایش نظارت و بازرسی از داروخانه‌های استان، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این زمینه شورای راهبردی را در استان تشکیل داده تا نظارت ها‌ به صورت هدفمند اعمال شود.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه برای بهبود وضعیت داروخانه‌ها در نظر است تا این مراکز را سطح بندی و داروخانه‌های تخصصی را از داروخانه‌های عادی تفکیک و مشخص کنیم افزود: با این طرح هر داروخانه بر اساس سطح خود به مراجعان خدمات رسانی می کند و این اقدام سبب توزیع داروهای تخصصی توسط داروخانه‌های تخصصی شده که در نهایت سبب نظارت تخصصی‌تری به
داروها در داروخانه‌ها به دنبال خواهد داشت.
وی همچنین گفت: توزیع به موقع دارو در بین مراجعان و رسیدگی به تمام شکایات از سوی مردم بر داروخانه‌ها ازجمله کارهایی است که این معاونت در نظر دارد امسال بهتر از گذشته به آنها توجه داشته باشد.
دکتر برزگر بیشترین نگرانی این معاونت را فروش دارو از طریق مراکزی غیر از داروخانه‌ها عنوان می‌کند و با هشدار نسبت به روی آوردن مردم به این مراکز، بیان می‌کند: این مراکز برای بسیاری از مردم مشکل ایجاد کرده‌اند این در حالیست که ناظران ما اجازه ورود به مناطق برای برخورد با متخلفان را ندارند.
وی  از شهروندان خوزستانی درخواست کرد: از مراجعه به این مراکز برای خرید دارو خودداری کنند چرا که این مناطق فاقد تایید مجوزهای لازم هستند.
برزگر، تامین نکردن دارو از دست فروشان را یکی از راه‌های ممانعت از ورود داروهای قاچاق و تقلبی برشمرده و در ادامه، بر ضرورت تامین دارو از شرکت‌های رسمی توزیع کننده تاکید می‌کند.
این فروشندگان داروهای قاچاق، غیربهداشتی و تقلبی که با جان و سلامت مردم بازی می‌کنند به خیالی آسوده در حال جولان دادن هستند و مردم ساده لوح نیز از بیم هزینه‌های کلان داروهای تائید شده داخل به استفاده از این داروهای گرایش پیدا می‌کنند حال اینکه برای درمان ضایعه و مشکلات سلامتی که برای ایشان با مصرف دارو پیش آمده، باید هزینه‌های بسیار کلانی را صرف کنند و گاه این مشکلات جسمانی و سلامتی قابل درمان نیز نیست.
گرچه تبلیغ داروهای ترک اعتیاد، تناسب اندام و حل مشکل جنسی از همان ابتدای راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان آغاز شد، اما تبلیغات این داروها از مدتی پیش به دلیل کم توجهی نهادهای نظارتی و بهداشتی کشور نمود بسیار بیشتری به خود گرفت تا جایی که پیش‌ از این فروشندگان این داروهای قاچاق و غیربهداشتی شماره تلفن‌های خطوط اعتباری را برای فروش محصولات خود معرفی می‌کردند اما اکنون این افراد شماره تلفن‌های همراه و ثابت شهری را برای نمایندگان فروش خود معرفی می‌کنند.
البته اینکه بر همه داروهایی که از ماهواره تبلیغ می‌شوند خط بطلان بکشیم، تقریباً غیرممکن است و چه بسا یکی، دو تا از آن هزاران دارویی که هر روز از طریق برنامه‌های ماهواره‌ای فروخته می‌شوند، کسی را لاغر یا چاق کنند و اندازه دور کمر کسی را کاهش دهند یا چین و چروک صورتی را ببرند یا معتادی را درمان کنند.
اما نکته‌ای در این میان وجود دارد که هر کدام از ما پیش از پرداخت هزینه‌ای گزاف برای خرید این داروها، باید به آن فکر کنیم و آن این است که شما مطمئنا پشیمان می‌شوید چون شمار زیادی از مصرف‌کنندگان این داروها پشیمان هستند؛ اما پشیمانی آنها فقط به خاطر هزینه‌ای که پرداخته‌اند نیست بلکه گزارش‌های موجود در مراکز ثبت عوارض دارویی ثابت می‌کند بعضی از دارو‌ها عوارض جبران‌ناپذیری بر سلامت مشتریانشان دارند.

گروه خبری مدرن فا:حسین عبدالعزیزی

Modern FA Connecting Every Nations

نظر فراموش نشه دوست عزیز!!!

نظرسنجی+جایزه مدرن فا(فرصت را از دست ندهید!!!)

دانلود ترانه سرچشمه(the source) از سامی یوسف(کلیک کنید!!!)

/ 1 نظر / 3 بازدید
ایران اس ام اس پنل

ارسال و دريافت اس ام اس را در اينترنت تجربه كنيد. به راحتي مي توانيد شما نيز با داشتن يك سرويس اس ام اس در ايران اس ام اس پنل به صورت اينترنتي پيامك هاي انبوه ارسال و يا دريافت كنيد . هزينه استفاده ساليانه از اين سرويس تنها 25 هزارتومان مي باشد و هزينه هر اس ام اس نيز تنها 102 ريال مي باشد . مناسب براي شركت ها - كارخانجات - مدارس - دانشگاه ها - شركت ها - روابط عمومي ها - پزشكان - باشگاه ها - مساجد و بسياري از مكان ها و جاهاي مختلف . بدون نياز به سيم كارت يا اتصال به اينترنت . تلفن هاي دفتر مركزي : 6092520 - 6084523 - 7267217 - 0511 نمابر و صندوق صوتي : 09388002972 وب سايت : http://iransmspanel.ir ابتدا نسخه آزمايشي را ببينيد و سپس براي خريد اقدام كنيد : http://iransmspanel.com نام كاربري و رمز عبور هردو : demo براي خريد مي توانيد با تلفن هاي زير تماس بگيريد يا به وب سايت مراجعه كنيد : تلفن هاي دفتر مركزي : 6092520 - 6084523 - 7267217 - 0511 نمابر و صندوق صوتي : 09388002972 وب سايت : http://iransmspanel.ir